Atraktívna dekorácia a zároveň funkčné podsvietenie: RGB led pásiky

V spojitosti s farebnými rgb led pásikmi si väčšinou predstavíme atraktívnu výzdobu a zároveň podsvietenie spravidla komerčných interiérov. V súčasnosti sú ale vďaka svojej atraktivite a praktickým možnostiam stále žiadanejšie aj v bežných domácnostiach. Flexibilný dizajn a šikovné rozmery dávajú možnosť pestrého využitia prakticky všade, kde potrebujete spoľahlivé podsvietenie, prípadne nápaditú svetelnú dekoráciu.Farby, abstraktné.jpg
Pravidelne počas Vianoc je moje okno a dvere v menšej izbe osvetlené farebnými vianočnými dekoráciami a najmä keď je prítmie, večer, má táto výzdoba zároveň funkčný efekt. V priestore je viac svetla, lepšia viditeľnosť napríklad na obrazovku počítača a žiarenie zanecháva krásny efekt. Po Vianociach však samozrejme výzdoby idú dole, avšak totožný a zrejme ešte kvalitnejší efekt by sa dal dosiahnuť práve farebnými RGB led pásikmi.
Pre vysvetlenie si rozoberme skratku RGB, ktorá v originále značí RED, GREEN a BLUE. Teda sfarbenie žiarenia diód, ktoré sú súčasťou týchto pásikov, a to konkrétne červenú, zelenú a modrú. Kombináciou týchto troch základných farieb vzniká biele svetlo typické pre bežné led svietidlá.
Avšak v prípade varianty RGB led pásikov je chod týchto farieb oddelený, čím vzniká žiarenie súčasne troch viditeľne odlišných variácí- červenej, zelenej a modrej. Výsledok je rozhodne pútavý, čím môže ísť nielen o funkčné podsvietenie predmetov či ľubovoľných častí miestnosti, ale zároveň o vhodnú dekoráciu.Miestnosť, interiér.jpg
Kde a ako ich najčastejšie využijeme?
Ak sa máme zamerať na konkrétnejšie účely využitia RGB led pásikov, možností je vďaka ich špecifickému dizajnu naozaj veľa, preto spomeniem len niektoré z tých najznámejších. K najznámejším sa rozhodne radí šikovné a úsporné osvetlenie kuchynskej linky, ale takisto nezaostáva funkčnéosvetlenie schodov a schodiska, stien, postelí, poličiek, skiel,… no tiež televíznej obrazovky alebo počítačového monitora.

Scroll to Top