Energetický certifikát pre každú nehnuteľnosť

Energetický certifikát je v dnešnej dobe čoraz viac spomínaný najmä z hľadiska úspory energií v našich domácnostiach. Ak vás čaká stavba domu, prerábka staršej nehnuteľnosti, či v niektorých prípadoch aj predaj či prenájom nehnuteľnosti, energetický certifikát budete pravdepodobne potrebovať. V prvom rade si povedzme, čo energetický certifikát predstavuje. Energetický certifikát je doklad o spotrebe, ktorú má vaša domácnosť. Ide o energie spojené s vykurovaním domácnosti či ohrev teplej vody. Na všetky takéto úkony spotrebuje vaša nehnuteľnosť energiu. Odborníci vedia pomocou termo kamery určiť spotrebu energie vo vašej nehnuteľnosti a na základe nameraných hodnôt sa nehnuteľnosť zaradí do energetickej triedy.

energie

Prečo je energetická trieda domácnosti dôležitá?

Pri starších nehnuteľnostiach sa spotreba energií v domácnosti takmer vôbec neriešila. Na technológie používané na vykurovanie či ohrev vody sa dívalo najmä z hľadiska úvodné ceny a nie z hľadiska spotreby energie. Dnes je to úplne naopak. Dnes pri výbere technológie riešime najmä spotrebu energie. Podobné technológie akými sú tepelné čerpadlo, vzduchotechnika či podlahové kúrenie nám dokážu znížiť spotrebu energie a s tým je spojené aj nižšiu mesačnú cenu za energie. Spotrebu potrebnú na vykurovanie či ohrev vody riešime najmä pri novostavbách. Podľa novej legislatívy novostavby, ktoré čaká kolaudácia, musia spĺňať najvyššiu dovolenú energetickú triedu budovy v hodnote A0.

energetický certifikát

Energetickú triedu doložíte energetickým certifikátom, v ktorom sú všetky úspory znázornené. Vyššie počiatočné investície takýchto úsporných technológií vám však o niekoľko rokov prinesú návratnosť. Aj v prípade starších nehnuteľností by ste mali nad úspornými technológiami rozmýšľať. Pri obnove staršej nehnuteľnosti budete takisto potrebovať energetický certifikát. Cenu energetického certifikátu ku kolaudácii nájdete na certifikaciabudovy.sk.

Scroll to Top